Góralski kulig z ogniskiem

Jeśli poszukujemy ciekawego pomysłu na sylwestra pod gołym niebem, być może zainteresuje nas powitanie Nowego Roku po góralsku. Góralskie imprezy sylwestrowe cieszą się dużym uznaniem, gdyż dają możliwość bliższego poznania wielu tradycji oraz zwyczajów związanych z życiem górali. Co więcej, elementem takiej zabawy może być góralski kulig z ogniskiem.

Kulig to dość oryginalna forma zabawy, która szczególnie popularna była na początku XVII wieku. Takiej rozrywce często towarzyszy góralska muzyka, śpiewy oraz pieczenie kiełbasek na ognisku. Wieczorem w trakcie przejazdu saniami uczestnicy zabawy często trzymają pochodnie, które rozświetlają kulig.

Kuligi są organizowane w Zakopanem właściwie przez cały zimowy sezon turystyczny. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak kuligi sylwestrowe z ogniskiem, w trakcie których można upiec kiełbaski i napić się grzanego wina. Najciekawsze są te kuligi, które prowadzą najbardziej widokowymi trasami. Na podobną wycieczkę można wybrać się nie tylko w Zakopanem, ale też na przykład w pobliskim Kościelisku, Poroninie czy w Bukowinie Tatrzańskiej.

Sylwestrowy kulig z ogniskiem to z całą pewnością spora atrakcja, zwłaszcza dla tych osób, które do tej pory nie miały okazji wzięcia udziału w typowo góralskiej zabawie. Jeśli chcemy w wyjątkowy sposób przywitać Nowy Rok, wówczas najlepiej zdecydować się na kulig z muzyką góralską i kapelą (takie najczęściej są organizowane w momencie, kiedy zgromadzi się nieco większa liczba osób).

W Zakopanem sylwestrowe kuligi odbywają się w ostatni dzień grudnia w godzinach popołudniowych (najczęściej są to pełne godziny, w których trzeba stawić się w wyznaczonym przez organizatora miejscu). W programie takiego kuligu często znajduje się ognisko, poczęstunek w góralskim szałasie (bigosem lub góralską kwaśnicą), a także przejazd z płonącymi pochodniami. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia kapeli góralskiej na życzenie.

W okresie sylwestrowym koszt góralskiego kuligu od jednej osoby to kwota w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Po przejeździe z pochodniami wszyscy uczestnicy zapraszani są na sylwestrową zabawę pod góralskim dachem w towarzystwie baców, zakopiańskich gawędziarzy oraz oczywiście góralskiej kapeli.

Góralski kulig z ogniskiem to świetny pomysł na przywitanie Nowego Roku przede wszystkim dla tych osób, które są miłośnikami zbójeckich biesiad. W trakcie takiej zabawy atrakcji nie brakuje, a punktem kulminacyjnym imprezy może być pokaz sztucznych ogni o północy oraz wzniesienie toastu symboliczną lampką szampana. Po toaście góralska zabawa trwa do przysłowiowego białego rana.